Małopolskie cerkwie
WróćW 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiły 4 małopolskie cerkwie. Są to świątynie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu oraz Brunarach Wyżnych. Małopolskie cerkwie wraz z 4 podobnymi obiektami z Podkarpacia dołączyły do 13 innych polskich zabytków wpisanych wcześniej na listę dziedzictwa.
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach (zdjęcia 1-4)
Po wojnie przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Od 5 lat współużytkowana z parafią greckokatolicką. Zbudowana w 1653 roku. Klucze do obiektu udostępnia pani mieszkająca w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach (5-8)
Pierwotna cerkiew powstała w 1616 roku, gdy we wsi powstała parafia unicka. Obecny budynek wybudowano pod koniec XVIII wieku. Po Akcji Wisła przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Na miejscu jest przewodnik.
Cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu (9-13)
Jedna z dwóch cerkwi w Kwiatoniu pod tym samym wezwaniem (druga jest mniejsza i należy do parafii prawosławnej). Powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Uznawana za najpiękniejszy przykład północno-zachodniego typu łemkowskiego. Udostępniana przez przewodnika MOT.
Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku (14-17)
Pierwotny budynek powstał w 1600 roku. Przebudowana w 1813 roku. Po wojnie przejęta przez Kościół rzymskokatolicki po Akcji Wisła. Na ścianach zakrystii znajduje się cenna polichromia z 1607 roku. Udostępniana przez kościelnego, który jest jednocześnie przewodnikiem MOT.